
Češi stále více podnikají
Publikováno: 03.02.2010 Zobrazeno : 56x
Nepříznivá hospodářská situace nic nemění na tom, že češi stále raději podnikají na svou vlastní zodpovědnost. Nárůst OSVČ za loňský rok je velmi markantní.
Češi stále více podnikají
Nepříznivá hospodářská situace nic nemění na tom, že češi stále raději podnikají na svou vlastní zodpovědnost. Nárůst OSVČ za loňský rok je velmi markantní.
Celkem v loňském roce podnikalo skoro milion Čechů. Přesněji 955 700 lidí. Česká správa sociálního zabezpečení tuto informaci sdělila veřejnosti. Ve srovnání s rokem předcházejícím jde o nárůst o více než 17 400 osob. Projevuje se tak relativně stálá tendence, kdy průměrně roste počet samostatně výdělečných osob o 15 - 20 000 ročně. V roce 2008 byl nárůst právě 20 000 podnikatelů.
ČSSZ dále uvádí
Česká správa sociálního zabezpečení dále uvádí, že nemocenské pojištění, které není povinné ze zákona a podnikatelé si ho tedy hradí dobrovolně platilo v roce 2009 přibližně 140 000 podnikatelů. Hlavním místem, kde osoby podnikají je logicky Praha, kde funguje přes 150 000 samostatně výdělečných osob, následovaná středočeským krajem s 123 000 a Severomoravským s 90 000.
Platby OSVČ
Tradiční dělení samostatně výdělečných osob na hlavní a vedlejší je důležité z hlediska odvodů. U hlavní činnost je nutné platit na důchodové pojištění minimálně 1 720 Kč a to i v případě, že je podnikatel ve ztrátě. U vedlejší činnosti je vše odvislé od skutečně získaných příjmech. Pokud je výdělek do 51 774 Kč, není povinnost platit zálohy. Pokud je tato suma přesažena či chce podnikatel dobrovolně být účasten pojištění, platí zálohy minimálně 688 Kč.
Vliv OSVČ
Je velmi zajímavé sledovat, jak se vyvíjí efekt malých živnostníků na celou ekonomiku. Jsme raritou v Evropské unii. Nikde totiž nemají živnostníci do 9 zaměstnanců včetně takový vliv jako u nás. Jde o podíl 95% na ekonomice státu a jsou největším zaměstnavatelem celkově. Jedná se o opravdovou raritu v Evropské unii.
Další články
Ukládání peněz a investicePrůmysl v ČR klesá
Vývoj důvěry v českou ekonomiku