Náměstí

Nová ochrana půjček

Publikováno: 11.03.2010     Zobrazeno : 851x

Spotřebitelský úvěr je konečně zdařileji ošetřen v našem zákoníků. Ochrana žadatelů o tento druh půjčky je podstatně navýšena.


Nová ochrana půjček

Spotřebitelský úvěr je konečně zdařileji ošetřen v našem zákoníků. Ochrana žadatelů o tento druh půjčky je podstatně navýšena.

Novela o spotřebitelském úvěru má mimo jiné přinést podstatnou náležitost a tou by měla být lhůta 14 dní pro bezdůvodné odstoupení od úvěrové smlouvy bez sankcí. Finanční instituce navíc budou muset sami prověřovat, zda daný žadatel na půjčku vůbec má. Omezí se tak půjčky bez prokázání příjmů a možná i náhledu do registru.

Konec klamání klientů

Zákonodárci se shodli, že je nutné lépe chránit klienty spotřebitelských úvěrů, jelikož nebylo výjimkou časté soudní řízení, nečtení smluv a následné problémy. Nynější reforma stanovuje pravidla, aby nedocházelo k obvyklému klamání klientů. Všechny smluvní podmínky tak nyní již nemohou být psány malým nečitelným písmem, což byl jeden ze stěžejních návrhů celé reformy. Špatné rozhodnutí klienta tak již bude pouze na něm a ne na nečitelné smlouvě, kterou pod tlakem úředníka podepsal. Navíc mu musí poskytující instituce sdělit všechny náklady, které se s danou půjčkou spojují. Nebude tak docházet k situacím, kdy byl žadatel informován pouze o výši úroku, se kterou se spokojil a nakonec musel zaplatit podstatně vyšší poplatky a celkově RPSN.

Nutné proklepnutí klienta

Nově musí i instituce poskytující spotřebitelský úvěr zhodnotit úvěruschopnost spotřebitele. Avšak jedná se pouze o půjčky od 5 000 do necelých dvou milionů. Jde tedy o regulaci především nebankovního sektoru, který se s oblibou právě v těchto relacích půjček nachází a hledá skuliny, kde vydělat na klientovi. To se v současnosti bude dařit podstatně méně. Jde o jasný signál boje s nelegálním a lichvářským chováním, které často nebankovní instituce menšího významu prováděly. Nyní již budou muset doložit, že si klienta prověřili a nebudou mu moci poskytnou půjčku, pokud z tohoto prověření vyplývá jeho neschopnost splácet.

 

Další články

Počet hypoték závratně klesá
Bankovní spotřebitelský úvěr
O zlato je zájem

 

Vložit komentář

Jméno:

Kód z obrázku:

Kurzy měn

USD = 17,782 Kč
GBP = 28,067 Kč
EUR = 24,465 Kč

Statistiky

Ukazatel Období Meziroční růst Datum zveřejnění
HDP 3. čtvrtletí 2009 -4,1 % 09.12.2009
Míra inflace prosinec 2009 1,0 % 11.01.2010
Průměrná mzda: nominální 3. čtvrtletí 2009 4,8 % 04.12.2009
Průměrná mzda: reálná 3. čtvrtletí 2009 4,7 % 04.12.2009

Anketa

Pamatujete si adresu našeho webu?
Ne, jsem zde poprvé
26%
Jen trošku
25%
Občas si jí vybavím
23%
Ano, bez problémů
22%
Celkem hlasovalo: 24766

Odkazy