Náměstí

Platba kartou v oblibě

V České republice vzrostl počet plateb pomocí platební karty oproti loňskému roku. MaterCard tak...

Zlaté odstupné ze Škodovky

Automobilka Škoda vyplácí neskutečných 27 platů za odchod zaměstnance do předčasného důchodu. Taková...

Češi stále více podnikají

Nepříznivá hospodářská situace nic nemění na tom, že češi stále raději podnikají na svou vlastní...

České firmy utíkají

Česká kapitálová finanční agentura zveřejnila zprávu, že české firmy utíkají do daňových rájů....

Bank of America ve ztrátě

Poslední čtvrtletí loňského roku přineslo pro Bank of America nepříznivou zprávu. Její hospodářský...

ČNB v zisku

Česká národní banka vykázala za rok 2009 zisk v podobě 18,5 miliard korun. Jde o pokles zisku banky...

Další články

Peníze

Podle obecné ekonomické teorie fungují peníze jako všeobecně přijímaný prostředek směny. Lidé peníze uznávají jako něco,pomocí čeho mezi sebou navzájem vyměňují zboží. Již nedochází k barterovému obchodu, kdy bylo nutné míti dvojnásobnou schodu potřeb. Tedy když jsem potřeboval maso a měl jsem obilí, musel jsem najít někoho, kdo měl maso a potřeboval zrovna obilí. Díky penězům již tato dvojnásobná schody potřeb nutná není a můžu své obilí vyměnit s kýmkoliv za peníze a ty pak využít k nákupu masa. Díky tomuto usnadnění se rozvinul celý tržní systém, kdy lidé prodávají tomu, kdo má peníze a nakupují od toho, kdo má potřený statek, o který mají zájem.

Historie peněz

  • barter - tedy směna zboží za zboží, jak jsme si popsali výše. Tento typ obchodování však neměl budoucnost, právě díky nutnosti dvojnásobné schody potřeb.
  • všeobecné ekvivalenty peněz - zbožové peníze. Například dobytek, kožešina, různé látky, kovy. Jejich značnou nvýhodou byla špatná dělitelnost a často i krátkodobá trvanlivost.
  • drahé kovy jako peníze - postupem času se vytříbily všeobecné ekvivalenty na draké kovy. Zlato, stříbro ale i měď. Nejprve vše fungovalo na principy váhy kovu, avšak postupem času došlo ke změně a na kovy sevyrazila určitá hodnota. Tak vznikly první mince a kovové peníze.
  • papírové peníze - nejprve se jednalo o jakési směnky (bankovky), za kterou se daná instituce (banka) zavázala vydat příslušné množství mincí, či zlata. Postupem času se začalo obchodovat pouze s bankovkami mezi sebou a lidé je začali brát jako všeobecný ekvivalent, takže prakticky odpadla nutnost zavazovat se k jejich krytí zlatem.

Za peníze zkrátka můžeme brát cokoliv. Avšak nutnou podmínkou pro existenci financí tedy je, aby za peníze akceptovali všichni to samé. Prostě když všichni akceptují nějaký papírek za hodnotu 100,- Kč, tak ten papírek (bankovka) může mít hodnotu deseti haléřů, ale přesto ho všichni budou vnímat jako stokorunouvou honotu, a to jen díky tomu, že to tak někdo navrhl a všichni přijímají.

 

Kurzy měn

USD = 19,167 Kč
GBP = 29,931 Kč
EUR = 26,020 Kč

Statistiky

Ukazatel Období Meziroční růst Datum zveřejnění
HDP 3. čtvrtletí 2009 -4,1 % 09.12.2009
Míra inflace prosinec 2009 1,0 % 11.01.2010
Průměrná mzda: nominální 3. čtvrtletí 2009 4,8 % 04.12.2009
Průměrná mzda: reálná 3. čtvrtletí 2009 4,7 % 04.12.2009

Anketa

Pamatujete si adresu našeho webu?
Ne, jsem zde poprvé
27%
Jen trošku
24%
Občas si jí vybavím
21%
Ano, bez problémů
22%
Celkem hlasovalo: 2951

Odkazy